Kładka Ojca Bernatka w Krakowie. Połączenie Historii i Przyjemności

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
zdjęcie przedstawia kładkę ojca bernatka w krakowie

Kładka Ojca Bernatka, nazwana na cześć ojca Laetusa Bernatka, to most, który powstał w 2010 roku. Jego budowa miała na celu połączenie dwóch malowniczych dzielnic Krakowa: Kazimierza i Podgórza. Kazimierz to jedno z najstarszych i najbardziej znanych historycznych osiedli żydowskich w Europie, pełne zabytków i kulturowego dziedzictwa. Podgórze, z drugiej strony, jest miejscem o głębokich korzeniach historycznych, które przetrwały przez wieki.

Spis treści

Unikalny charakter i atmosfera Kładki Ojca Bernatka

Kładka Ojca Bernatka to idealne miejsce dla zakochanych w Krakowie

Kładka Ojca Bernatka nie jest zwykłym mostem – to również przestrzeń rekreacyjna i spotkań. Spacerując po kładce, można poczuć tchnienie historii i kultury, która jest głęboko zakorzeniona w tej części miasta. Równocześnie to doskonałe miejsce do odpoczynku, obserwacji panoramy miasta czy sfotografowania zapierających dech w piersiach widoków.

Kładka jest otoczona pięknym krajobrazem Wisły, z której roztacza się widok na dwie dzielnice Krakowa: Podgórze oraz Kazimierz. Zachody słońca na moście są szczególnie niezapomniane, tworząc romantyczną atmosferę dla zakochanych par i fotografów. Wieczorami, most oświetlony jest efektownym oświetleniem, które nadaje mu magiczny i tajemniczy wygląd.

Praktyczne zastosowanie kładki

Zdjęcie przedstawia jakie zastosowanie ma Kładka Ojca Bernatka

Oprócz walorów estetycznych, Kładka Ojca Bernatka pełni również ważną funkcję praktyczną. Dzięki niej, piesi i rowerzyści mają wygodny dostęp do dwóch różnych części miasta, bez konieczności korzystania z ruchliwych dróg i ulic. To ułatwia przemieszczanie się po Krakowie, zwłaszcza w okresach wzmożonego ruchu turystycznego, kiedy centrum miasta może być zatłoczone. Kładka podzielona jest na dwie strefy: strefę dla pieszych oraz strefę dla rowerzystów. 

Kładka Bernatka to idealne miejsce zakochanych

Odkryj most w Krakowie w trakcie rozrywki jaką jest rejs po wiśle

Kładka, podobnie jak słynny most Pont des Arts w Paryżu, stała się ukochanym miejscem par zakochanych. Akt przywiązania kłódek z wygrawerowanymi imionami do krat barierek kładki oraz rzucanie kluczyka do Wisły, stał się już tradycją. Niezależnie od tego, którym pomostem pójdziemy, zobaczymy tysiące kłódek umieszczonych po obu stronach. Niestety z racji przeciążenia mostu władze miasta co jakiś czas zmuszone są do usuwania kłódek.

Wizytówka Krakowa. Gdzie znajduje się Kładka Ojca Bernatka?

Kładka Ojca Bernatka stała się jedną z wizytówek Krakowa, przyciągając zarówno mieszkańców, jak i turystów z całego świata. To miejsce, w którym można poczuć autentyczną atmosferę tego pięknego miasta, zgłębić jego historię i podziwiać jego urok.

Jeśli planujesz wizytę w Krakowie, nie zapomnij odwiedzić Kładki Ojca Bernatka. Jako Krakowska Żegluga Pasażerska polecamy rejs po Wiśle w trakcie którego w unikalny sposób będziesz w stanie odkryć Kładkę Bernatka z poziomu wody. Również spacer po tym wyjątkowym moście będzie nie tylko okazją do odkrywania tajemnic historii i kultury miasta, ale także do stworzenia niezapomnianych wspomnień i zachwytu widokami, które na długo pozostaną w Twojej pamięci.

Historia Kładki Bernatka

Kładka Ojca Bernatka zastępuje historyczny most Podgórski. Nazwa mostu została nadana na cześć o. Laetusa Bernatka, cenionego zakonnika, który w latach XIX i XX przyczynił się do powstania szpitala Bonifratrów w Krakowie.

Projekt kładki

Projekt kładki, stworzony przez Autorską Pracownię Projektowo-Plastyczną prof. Andrzeja Gettera, prezentuje się jako imponujący stalowy łuk, rozpięty między istniejącymi przyczółkami mostu Podgórskiego. Na tym łuku zawieszone są dwa pomosty – jeden dla pieszych, drugi dla rowerzystów. Długość stalowego łuku wynosi 145 metrów, a pomostów około 130 metrów. Waga całej konstrukcji przekracza 700 ton, a jej budowa pochłonęła ponad 38 milionów złotych, z czego 15 milionów złotych pochodziło z funduszy unijnych.

Kładka Ojca Bernatka stała się ważnym elementem ożywienia kulturalnego, towarzyskiego i turystycznego obszarów wokół niej oraz bulwarów wiślanych. Przywrócono także znaczenie historycznego szlaku między placem Wolnica a Rynkiem Podgórskim, prowadzącego przez ulice Mostową i Kazimierza Brodzińskiego. To unikalne miejsce przyciąga wielu mieszkańców i turystów, cieszących się urokiem i funkcjonalnością tego nowoczesnego mostu.

Wycieczki po Wiśle :
Zdjęcie przedstawia rejs po Wiśle w Krakowie

Godzinny rejs statkiem po Krakowie 

CZAS REJSU : 60 min

4,6 (304)
4.6/5

70,00 zł

30 minutowy rejs statkiem po Krakowie 

CZAS REJSU : 30 min

4,5 (264)
4.5/5

50,00 zł

Rejs po Wiśle Kraków może odbywać się też wieczorem. Zapraszamy

Wieczorny Rejs po Wiśle w Krakowie

CZAS REJSU : 60 min

4,8 (104)
4.8/5

80,00 zł